Przejdź do treści

Złe tłuszcze trans

Tłuszcze trans, cukier w kilku lub nawet kilkunastu postaciach, konserwanty, barwniki… Zbędne składniki, które znajdują się w słodyczach z marketu lub ciastach z cukierni. Nienasycone kwasy tłuszczowe typu trans, to izomery powstałe w wyniku uwodornienia (utwardzenia) olejów roślinnych, na które napotykamy się na każdym kroku robiąc zakupy w supermarketach.

Gdzie znajdują się tłuszcze trans?

Tłuszcze trans mogą występować w naturalnej postaci w mleku (np. masło, sery) , mięsie (najwięcej znajdziemy ich w wołowinie i baraninie). Ta naturalna postać jest bardzo dobra i bardzo dla nas zdrowa! Niestety uwodornione tłuszcze roślinne są dla nas bardzo niezdrowe.

Same w sobie oleje roślinne nie są niezdrowe, niestety proces ich utwardzania powoduje, że zmieniają się ich właściwości. Mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i powinny być ograniczone szczególnie przez kobiety w ciąży.

Utwardzenie olei roślinnych powoduje zwiększenie ich trwałości, co wiąże się z wydłużeniem terminu do spożycia produktów. Dlatego bardzo ważne jest aby unikać produktów wysoko przetworzonych z bardzo długimi terminami ważności!

Smażenie w wysokiej temperaturze używając wielokrotnie tego samego oleju może powodować powstanie złych tłuszczy trans. Uważajcie więc na produkty z głębokiego tłuszczu, które kupujecie poza domem.

Aby uniknąć spożywania złych tłuszczy trans powinniśmy unikać w naszej diecie:

 • fast food’ów
 • słodyczy ze sklepów i cukierni (ciasta, herbatniki, croissanty, batony, wafelki)
 • margaryny w postaci twardej (szczególnie te do pieczenia)
 • popcorn ze sklepu
 • frytki (zarówno te z baru jak i te które można przyrządzić w piekarniku w domu)
 • zupy w proszku i kostki bulionowe
 • płatki śniadaniowe
 • smażenie na głębokim tłuszczu w domu, które jest źle przeprowadzone

Jaki wpływ mają tłuszcze trans na nasz organizm?

Złe tłuszcze trans powoli odkładają się w naszych organizmach w ścianach tętnic powodując choroby układy krążenia i miażdżycę co skutkuje zawałem serca i udarem mózgu. Co gorsza, mają one dużo większy zły wpływ niż nasycone kwasy tłuszczowe, ponieważ nie tylko zwiększają wartość złego cholesterolu LDL, ale również zmniejszają wartości dobrego cholesterolu HDL.

Złe tłuszcze trans zwiększają ryzyko wielu chorób

 • niepłodność
 • choroby serca
 • depresja
 • nowotwory
 • ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
 • zaburzenia działania systemu nerwowego
 • zaburzenia widzenia
 • zaburzenia rozwoju płodu oraz rozwoju niemowląt
 • otyłość.

Unikajmy przetworzonych słodkości

tak samo jak unikamy innej przetworzonej żywności

Ludzie dzielą się na dwie grupy:

 1. Populacja, która może żyć bez słodyczy i potrafi bez problemu sobie ich odmówić
 2. Populacja, która nie może żyć bez słodyczy, a każde wyrzeczenie to istna walka

Nie znam przyczyny podziału przyjęcia do danej grupy, będąc w ciąży czytałam bardzo dużo o smakach, które przechodzą do wód płodowych i które czuje nienarodzone niemowlę. O alergenach, które tak samo mogą wpływać na przyszłe nietolerancje pokarmowe dzieci oraz o mikroplastiku i złych tłuszczach trans, które również przenikają do organizmu maluszków w brzuszku.

Ale jeżeli tak jak ja znajdujecie się w grupie drugiej, dobrze wiecie, że odmówienie sobie słodkiego smaku jest czasami niemożliwe! Zauważyłam, że ograniczając spożycie słodkości wystarczy mi już ich mniejsza ilość do zaspokojenia moich potrzeb. W rzeczywistości 2 kostki gorzkiej czekolady są już wystarczające, w porównaniu do przeszłości gdy potrafiłam bez opamiętania zjeść tabliczkę czekolady – szczególnie mlecznej.

Jeśli bardzo mam ochotę na słodkie przygotowuję przekąski sama, wykorzystując do nich zdrowe składniki.

Zdrowe słodycze, czyli te przygotowane przez nas powinny zagościć w naszym menu w zastępstwie batoników, cukierków i sklepowych ciasteczek.

Pomysły na zdrowe słodycze

 1. Słodki koktajl z bananem i truskawkami, jeśli składniki są mrożone otrzymamy pysznego shake’a. Wybierając dojrzałego banana nie potrzeba dodawać dodatkowego cukru czy innego słodziwa!
 2. Chlebek bananowy, czyli zdrowe ciasto którego bazą są banany, jajka i wybrana przez nas mąka (polecam unikanie pszennej, a wybór orkiszowej lub owsianej). Same banany dadzą nam dużo słodyczy, jeśli chcecie dosłodzić tą przekąskę dodajcie odrobinę ksylitolu -> Przepis
 3. Suszone owoce, suszone śliwki, morele czy daktyle to pyszna i zdrowa przekąska. Oczywiście nie całe opakowanie, a raczej garstka. Chyba, że nie liczycie kalorii to możecie szaleć z ilością.
 4. Babeczki marchewkowe, przygotowane bez wykorzystania mąki pszennej z dodatkiem np. miodu. Do tego przepisu można wykorzystać resztki marchewki z wyciskania soku, less waste! -> Przepis
 5. Domowe crunchy czekoladowe, jako zamiennik płatków śniadaniowych idealne do mleka i jogurtu z bardzo dużą ilością kakao i gorzkiej czekolady -> Przepis
 6. Świeże i sezonowe owoce z jogurtem, orzechami i miodem, to już bardzo wykwintny deser. Same w sobie owoce są spora dawką cukru i wystarczy tylko chwila aby stworzyć sobie nawyk podjadania takich zdrowych przekąsek.

1 komentarz do “Złe tłuszcze trans”

 1. Pingback: Nie jem na mieście, gotuję w domu! – W tym domu pachnie chlebem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *