Przejdź do treści

Po trzecie: Ogranicz liczbę rzeczy w swoim otoczeniu

Stając się dorosłymi stajemy się również odpowiedzialni. Odpowiedzialni za nasze czyny, za nasze decyzje oraz za nasze rzeczy. ograniczając liczbę rzeczy w swoim otoczeniu pamiętajmy o tej odpowiedzialności.

Jak pozbyć się zbędnych rzeczy jednocześnie nie łamiąc zasady nr 2? Jak ograniczyć liczbę rzeczy gdy mamy ich naprawdę bardzo dużo w domu?

Do tematu warto podejść etapami, pamiętać o zasadach wyrzucania i krok po kroku oczyszczać przestrzeń wokół siebie.

Jak odgruzować dom?

Zrób porządek i przejrzyj wszystkie swoje rzeczy. Nie zaczynaj w całym domu na raz, tylko podziel dom na pomieszczenia lub nawet na konkretne sekcje, które będziesz systematycznie przeglądać.

Podziel dom na pomieszczenia

a pomieszczenia na sekcje, które będziesz przeglądać po kolei

To bardzo ważne, aby nie zrobić wielkiej rewolucji jednego dnia. Po pierwsze prawdopodobnie jest to fizycznie nie możliwe, aby zdążyć przejrzeć wszystkie rzeczy w domu w jeden dzień. Po drugie, będąc zmęczonym zmienia nam się perspektywa i ocena, co nie sprzyja trzeźwemu spojrzeniu na to co nas otacza.

Każdą szafkę opróżnij w całości i rozłóż całą jej zawartość na środku pokoju. Miejsce przechowywania dokładnie umyj i zabierz się za przeglądanie ukrytych skarbów. Te, których już nie potrzebujesz podziel na grupy:

  1. W pełni sprawne, nie zużyte
  2. Używane, ale nadające się nadal do użytku
  3. W pełni zużyte, nadające się do wyrzucenia

Wszystkie rzeczy z pierwszej i drugiej grupy możemy sprzedać lub oddać za darmo. Jest bardzo dużo serwisów i platform w Internecie gdzie bezpłatnie możemy umieścić ogłoszenie. Powstały też specjalne grupy społecznościowe, gdzie możemy wrzucić zdjęcia niepotrzebnych już przedmiotów i dać im drugie życie.

Przedmioty z trzeciej grupy możemy również spróbować oddać za darmo, ciuchy oddać na zbiórki ubrań, koce i poduszki do schronisk. W ostateczności jeśli nikt już od nas nie będzie chciał tych rzeczy wyrzućmy je stosując się do odpowiedniej segregacji. Elektrośmieci zawieźmy do specjalnego punktu zbiórki, a resztę posegregujmy.

Jak wygląda minimalistyczna przestrzeń?

Nie ma jednej definicji, którą mogłabym opisać przestrzeń minimalistyczną. Są jednak pewne elementy, które do niej należą:

  • brak przydasiów
  • brak zbieraczy kurzu
  • brak ozdób sezonowych
  • puste przestrzenie
  • puste ściany
  • brak rzeczy na wierzchu

Kolorystyka czy rozkład wnętrza jest zupełnie dowolny. Mogą pojawić się pojedyncze puste ściany lub miejscowe puste przestrzenie. Wszystko zależy od naszego poczucia i estetyki, bo przecież są to nasze przestrzenie i to my mamy się w nich czuć dobrze.

Wnętrza minimalistyczne nie przytłaczają i dają poczucie otwartości. Zazwyczaj znajdziemy w nich naturalne materiały i elementy wykończenia wnętrz. Wnętrze minimalistyczne jest kompozycja samą w sobie, taką w której każda rzecz ma swoje miejsce.

Takie wnętrze znacząco ułatwia nam życie, głównie dlatego że wiemy gdzie co odłożyć, bałagan nie tworzy się już w kilkanaście sekund, a sprzątanie staje się znacząco przyjemniejsze, bo przecież czyste powierzchnie sprząta się dużo łatwiej, najtrudniej jest odnaleźć miejsce rzeczy, które nigdzie nie należą.

Stąd kolejna zaleta minimalizmu, która wyłania się spośród tych najbardziej krzykliwych jak ekologia jest po prostu lepsze i przyjemniejsze życie.

1 komentarz do “Po trzecie: Ogranicz liczbę rzeczy w swoim otoczeniu”

  1. Pingback: Jak utrzymać porządek w domu – W tym domu pachnie chlebem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *