Przejdź do treści

Odpowiednia temperatura i wilgotność dla kwiatów

Aby nasze rośliny były szczęśliwe musimy zapewnić im odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza. Tak naprawdę w szczególności powinniśmy zadbać o te aspekty dla siebie, a kwiaty jedynie informują nas o tym, czy sa one odpowiednie czy nie.

Mam na myśli tutaj szczególnie okres zimowy, gdy w sezonie grzewczym wilgotność spada z 70-80% do 30-40%, a temperatura w naszych domach wynosi ponad 23 stopnie. Takie warunki są również złe dla naszej skóry i naszych organizmów.

Odpowiednia wilgotność powietrza to 70-80%

Jest dobra nie tylko dla kwiatów ale również dla nas

Możemy więc podzielić rok na dwa okresy, w których diametralnie zmieniające się warunki oddziaływują na naszą roślinność.

Temperatura i wilgotność powietrza odpowiednia dla roślin latem

Nasi roślinni domownicy najlepiej czują się latem w temperaturze pokojowej 20-25°C, przy czym bardzo lubią gdy spada ona o kilka stopni nocą. Warto więc przewietrzyć pomieszczenie i obniżyć temperaturę przed snem. Wpłynie to także na nasze samopoczucie.

Wilgotność w tym okresie powinna być na odpowiednim poziomie, możemy jednak raz na jakiś czas spryskać liście filtrowaną wodą np. w trakcie ich czyszczenia. Jeżeli jednak zauważycie suche końcówki liści koniecznie należy wprowadzić regularne zraszanie roślin.


Temperatura i wilgotność powietrza odpowiednia dla roślin zimą

Jest to zdecydowanie dużo trudniejszy i bardziej wymagający okres dla naszych kwiatowych przyjaciół. Aby byli szczęśliwi temperatura pokojowa powinna wynosić 18-19°C. Jest to bardzo zdrowa temperatura również dla mieszkańców, jednak znam nielicznych, którzy są szczęśliwi w tak chłodnym otoczeniu. Najczęściej występująca temperatura w naszych domach to ok. 21°C i z takiej wartości zadowolone będą również nasze kwiaty.

Jeśli jesteście bardzo ciepłolubni i zimą temperatury w Waszych domach wynoszą ok. 24°C, koniecznie odsuńcie rośliny od źródeł ciepła. Najlepiej jeśli wyniesiecie je na korytarz lub zamkniętą werandę/piwnicę z dostępem do światła.

Większość gatunków przechodzi corocznie okres spoczynku i odpowiednia temperatura dla nich to 10-12°C, więc taka przeprowadzka będzie nawet bardzo zalecana. Gdy rośliny są na takich zimowych wakacjach ograniczamy ich podlewanie.

Duży problem pojawia się również z wilgotnością panującą w naszych pomieszczeniach zimą, ponieważ spada ona nawet do 30-40%. Regularne zraszanie jest bardzo zalecane, można również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub zamontować nawilżacze, które wiesza się na grzejnikach i uzupełnia wodą. Nie tylko rośliny będą nam wdzięczne, ale również nasza skóra.


Dbajmy o odpowiednią temperaturę i wilgotność nie tylko dla naszych roślin, ale również dla nas samych

Ciepło, które panuje w naszych sztucznie ogrzewanych mieszkaniach może pobudzać kwiaty do wegetacji, co źle wpływa na ich rozwój.

Rośliny, które reagują szczególnie niekorzystnie na zmiany temperatury i wilgotności mogą zacząć zrzucać liście, które wcześniej zaczną żółknąć. Najczęściej dzieje się tak po 1-2 miesiącach.

Może zdarzyć się tak, że będziemy musieli zrezygnować z uprawy któregoś z gatunku roślin lub roślina sama zrezygnuje wcześniej z nas. Nie powinno to być jednak powodem wielkiego smutku, nie czasami z niektórych przyjaźni należy zrezygnować, jeśli są toksyczne dla jednej ze stron.

Dobierajmy więc takich przyjaciół kwiatowych, którzy dobrze odnajdą się w warunkach, które panują w naszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *