Przejdź do treści

Najgorsze błędy podczas sprzątania

Podczas codziennych porządków możemy popełnić kategoryczne błędy, które mogą doprowadzić do zniszczenia elementów domu, bądź być niebezpieczne dla nas samych. Jakie są najgorsze błędy podczas sprzątania?

Używanie domestosa do czyszczenia różnych powierzchni

Domestos to bardzo silny środek! Źle użyty może doprowadzić do spalenia baterii i wytrawienia zlewu. Domestos jak i inne silne środki uszkodzą chrom, powłokę paneli, wchodzą w reakcję z innymi środkami – to nie jest uniwersalny środek i nie należy go używać do wszystkiego.

Zrezygnuj z używania domestosa do czyszczenia toalet

Przy regularnym sprzątaniu nie potrzebna jest tak ciężka chemia, działająca szkodliwie dla naszego zdrowia

Co zamiast domestosa?

  1. Frosch naturalny żel do WC
  2. Yope ekologiczny żel do WC
  3. W5 Pure Home żel do WC

Czyszczenie magiczną gąbką wszystkich powierzchni

Magiczna gąbka to wyjątkowe odkrycie i fenomen podczas sprzątania. Jeśli jeszcze nie znasz jej zastosowań koniecznie musisz ją mieć. Uważaj, ma ona działanie ścierające, nie należy myć nią gładkich powierzchni, lakierowanych, chromowanych, bo można je zwyczajnie trwale uszkodzić. Ona nie czyści tłustych plam, tylko je zdziera z czyszczonej powierzchni, warto o tym pamiętać, zanim się ją zastosuje w widocznym miejscu. Nie używaj jej do szyb, luster, kabin prysznicowych.

Najgorsze błędy podczas sprzątania najgorsze błędy podczas sprzątania Dom, Porządki

Używanie płynu do naczyń w zmywarce

Jeśli skończyły Ci się tabletki do zmywarki pomysł na wykorzystanie płynu do mycia naczyń to jeden z najgorszych błędów podczas sprzątania. Niestety to może uszkodzić pompę, zapowietrzyć zmywarkę, zakleić ją od środka. Niewłaściwe użytkowanie urządzeń pozbawia nas gwarancji. Niektórzy radzą, że jeśli zmywarka niedomywa to wlanie płynu jest rozwiązaniem – nie należy tego robić, a szukać przyczyny i ją rozwiązać. 

Jak wyczyścić zmywarkę? Zacznij od wyjęcia i umycia filtrów, oczyść uszczelki, sprawdź czy w zmywarce jest odpowiednia ilość specjalnej soli. Następnie wrzuć tabletkę do pustej zmywarki i włącz program czyszczenia.

Co zamiast nabłyszczacza i zapachu do zmywarki?

Mój sposób to ocet, który wlewam do komory nabłyszczacza oraz zużyte cytryny, które układam na półce ze sztućcami.

Maskowanie pleśni

Pleśń, która najczęściej może pojawić się w naszej łazience rozsiewa zarodniki. Jej źródła należy się pozbyć, a nie zalewać chlorem. Jeśli pleśnieją fugi, to należy je wymienić, a nie traktować roztworami. Pleń jest szkodliwa, to że tymczasowo zamaskowaliśmy problem z fug nie oznacza, że problem rozwiązany – wręcz przeciwnie, w tym silikonie ona namnaża się dalej i roznosi w inne miejsca. 

Mieszanie ze sobą środków chemicznych

Czasami wpadamy na pomysł mieszania ze sobą różnych środków, gdy mamy do czynienia z uporczywym brudem. Słyszałam już porady mieszania octu z płynami do wc (wytworzy się amoniak!). Nie róbcie tego we własnym domu.

Środków chemicznych powinno się używać zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiednich ilościach, nie mieszając ich!

Więcej nie znaczy lepiej.

Używanie zbyt dużej ilości środków chemicznych

Przytłoczenie reklamami i uginającymi się półkami chemii do różnych powierzchni wierzymy, że musimy je wszystkie kupić, aby utrzymać porządek. Bardzo często na forach na pytanie o wyczyszczenie z plamy polecane są Laboratorium Pani Domu, Domestos, Brudpur, profesjonalne odłuszczaczy – to wszystko są bardzo dobre, ale MOCNE środki, które nieumiejętnie użyte mogą czyszczoną powierzchnię zniszczyć.

Do większości plam wystarczy woda i ścierka z dobrej mikrofibry np. Vileda lub Tupperware. Rewelacyjnym sposobem na mycie podłóg bez chemii jest wykorzystanie mopa parowego. Kupując mop z możliwością dołączenia do niego innych końcówek możemy również wykorzystać myjkę parowa do czyszczenia kamienia, toalet, piekarnika, fug.

Czego używam do sprzątania?

  1. Płyn do mycia naczyń,
  2. Ocet,
  3. Soda oczyszczona,
  4. Naturalny żel do WC,
  5. Mop parowy,
  6. Dobra ścierka z mikrofibry do mycia okien sama wodą

Nie dajcie sobie wmawiać, że tylko drogie, profesjonalne środki są konieczne do sprzątania.

Wypróbuj naturalne środki do czyszczenia

Mam nadzieję, że nie mieliście okazji ich doświadczyć, a po przeczytaniu tego wpisu unikniecie błędów na przyszłość. Jeśli szukacie dobrych sposobów na to jak utrzymać porządek w domu koniecznie przeczytajcie również ten wpis.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *