Przejdź do treści

Jakie właściwości ma zakwas żytni

Zakwas to nie tylko smak chleba, ale przede wszystkim zdrowe właściwości. Dzikie drożdże, które znajdują się w zakwasie mają cudowny wpływ na utrzymanie naszych jelit w dobrym stanie podobnie jak inne kiszonki. Poznajcie właściwości zakwasu żytniego i zaproście go na stałe do swojego domu!

Dlaczego warto wybrać chleb na żytnim zakwasie?

Pieczony domowy chleb na zakwasie, bez dodatku spulchniaczy, emulgatorów, lecytyny, syropu glukozowo-fruktozowego, stabilizatorów i innych złych dla naszego organizmu dodatków to najlepsze dobro, które możemy sobie podarować. W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie całkowicie uniknąć konserwantów, pestycydów i innej chemii w żywności. Możemy ją jednak ograniczać i podarować sobie odrobinę więcej zdrowia.

Jakie właściwości ma zakwas żytni?

wyrastanie chleba na zakwasie

Zakwas żytni sprawia cuda!

1. Zakwas rozkłada kwas fitowy

Jedną z cudownych właściwości zakwasu jest to, że rozkłada on kwas fitowy. Dzięki temu sięgając po chleb na naturalnym żytnim zakwasie możemy przyswoić więcej składników odżywczych. Są to m. in. cynk, żelazo, wapń, fosfor i magnez. Czyli zamiast dodatkowej suplementacji wystarczy, że sięgając po pieczywo wybierzesz te na zakwasie, a nie na drożdżach.

2. Zakwas jest naturalnym konserwantem

To co bardzo cenię w chlebie pieczonym na naturalnym zakwasie jest fakt, że taki chleb się nie psuje. Powoli wysycha, staje się twardszy, możemy powiedzieć, że szlachetnieje. Ale nie spleśnieje nam jak chleby ze sklepu po kilku dniach. Nie lubię wyrzucać, szczególnie jedzenia. Dlatego niezmiernie doceniam długą żywotność takiego chleba.

3. Zakwas ułatwia trawienie glutenu

Czym jest tak bardzo modny w ostatnich czasach gluten? Bardzo duża część społeczności zdecydowała się na przejście na dietę bezglutenową, mimo że nie choruje na choroby takie jak celiakia. Rzeczywiście istnieje pewna grupa osób, które mają nietolerancje lub alergie na gluten. W takich wypadkach dieta bezglutenowa jest wskazana, w innych nie ma żadnych przesłanek, aby glutenu nie jeść.

Gluten powstaje przez połączenie ze sobą dwóch rodzajów bałek. Dla mąki pszennej będzie to glutenina i gliadyna, które łączą się ze sobą podczas mieszainia maki z wodą i wyrabiania ciasta.

Nie tylko mąką pszenna zawiera gluten, choć ta jest z nim najbardziej kojarzona. Znajdziemy go również w mące żytniej, owsianej i jęczmiennej.

Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancje na gluten spożywanie pieczywa żytniego na naturalnym zakwasie pozwoli Ci na lepsze przyswajanie produktów z pieczywem.

4. Zakwas ma niski indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny pokazuje, jak szybko po spożyciu różnych produktów żywnościowych następuje wzrost stężenia glukozy we krwi.

 • IG glukozy = 100
 • IG <55 = produkty o niskim IG (zwróćmy uwagę na te produkty przy układaniu codziennego jadłospisu)
 • IG 55–70 = produkty o średnim IG (sięgajmy po nie od czasu do czasu)
 • IG >70 = produktu o wysokim IG (tu zdecydowanie wybierajmy je sporadycznie)

Jeśli te argumenty Cię przekonują, ale boisz się że hodowanie zakwasu to trudna sztuka

– nic bardziej mylnego!

Indeks glikemiczny zależy od kilku czynników, sa to m.in.:

 • ilości i rodzaju węglowodanów zawartych w danym produkcie
 • w przypadku owoców – od stopnia dojrzałości
 • metody zastosowanej do przetwarzania czy obróbki kulinarnej produktu (tzn. produkty rozgotowane i rozdrobnione maja wyższy indeks glikemiczny)
 • ilości i formy skrobi obecnej w danym produkcie (zwłaszcza stosunku amylozy do amylopektyny, im większy stosunek amyloza/amylopektyna tym niższy indeks glikemiczny)
 • zawartości innych składników odżywczych mogących spowalniać działanie enzymów trawiennych czy opróżnianie żołądka (np. zawartość białka, tłuszczu, pektyn, kwasu fitynowego i kwasów organicznych)

Chleb upieczony na naturalnym żytnim zakwasie wyrasta wolniej i ma zdecydowanie lepszy smak. Trudno o pyszniejszy chleb. Podczas kwaszenia mąki naturalne drożdże są pobierane z powietrza, a mąka jest dla nich pożywką. Najlepsza do zakwasu będzie mąka razowa pełnoziarnista, ponieważ to właśnie na otrębach znajduje się najwięcej drożdży.

Pierwszy zakwas możesz wyhodować sam, ale najlepiej będzie go otrzymać od kogoś. Im starszy zakwas, tym jest silniejszy, a jego moc pozwoli na smaczniejsze wypieki. Możesz udać się do lokalnej piekarni, spytać rodzinę lub znajomych lub poprosić o zakwas na forum internetowym. Uwierz mi, każdy z radością się z Tobą podzieli. Jeśli jednak żadna z tych metod nie jest możliwa do zrealizowania zakwas można również kupić! Widziałam takie aukcje, na popularnym serwisie sprzedażowym.

Jeśli właśnie przekonałam Cię, że właściwości zakwasu są tak magiczne, że warto jeść tylko chleb na naturalnym żytnim zakwasie koniecznie sprawdź nasze przepisy na chleb!

 1. Przepis na najprostszy chleb foremkowy, przepis od którego zaczęłam przygodę z pieczeniem

Źródła:

 1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/68179,indeks-glikemiczny
 2. https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/produkty-zbozowe/zakwas-zytni-kalorycznosc-wlasciwosci-zdrowotne-i-odzywcze/qrgqgm7
 3. https://domowejroboty.pl/przepisy/zakwas-na-chleb/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *