Przejdź do treści

Jaki odkurzacz wybrać?

Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzanie to czynność domowa, którą wykonujemy minimum raz w tygodniu. Dla jednych najgorszy element sprzątania, dla innych przyjemność podczas której można posłuchać podcastu. Jaki odkurzacz wybrać?

No właśnie, aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele odkurzaczy, które mają ułatwić i usprawnić nam sprzątanie. Jednak który odkurzacz wybrać spośród tylu dostępnych opcji i modeli? Przeczytaj moje podsumowanie, które pomoże podjąć Ci dobrą decyzję.

Zagadka, ile mam odkurzaczy w domu?

A. 0 B. 1 C. 2 D. 3 (odpowiedź na końcu artykułu)

W tym artykule przeczytasz krótkie zestawienie, które pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie jaki odkurzacz wybrać

 1. Tradycyjny odkurzacz (workowy czy bezworkowy?)
 2. Odkurzacz piorący
 3. Automatyczny odkurzacz jeżdżący
 4. Odkurzacz pionowy bezprzewodowy
 5. Odkurzacz pionowy przewodowy
 6. Odkurzacz ręczny przenośny
 7. -cena”>Jaki odkurzacz wybrać? -> cena

Zanim zdecydujesz się na konkretny model i firmę warto przeanalizować jakie odkurzacze dostępne są na rynku oraz jakie mają zalety i wady.

Przygotowałam krótkie zestawienie, które pomoże Ci skonkretyzować Twoje wymagania.

Następnym krokiem będzie określenie budżetu oraz porównanie dostępnych na rynku modeli w podanym zakresie uwzględniając moc odkurzacza. Do dzieła!

1. Tradycyjny odkurzacz

Tradycyjny odkurzacz ma składaną teleskopową rurę, dzięki czemu stosunkowo łatwo go schować, ponieważ nie jest wysoki. Podłączamy go na kabel.

Jedna z najtańszych opcji przy zachowaniu dużej mocy. Polecam dla osób z niskim budżetem. Warto wybrać odkurzacz bezworkowy.

Nowoczesne odkurzacze bezworkowe są łatwe w użytkowaniu, nie generują dodatkowych kosztów w postaci zakupu worków (ale generują kosztu zakupu filtrów). Śmieci nie sią długo przetrzymywane w worku w odkurzaczu, a wyrzucamy je na bieżąco, dlatego łatwiej o czystość. Nie oddają też nieprzyjemnego zapachu jak stare odkurzacze workowe.

2. Odkurzacz piorący

Duży kombajn, który ma większe spektrum zastosowań. Możesz wyprać nim kanapę, dywan. Jest zdecydowanie lepszy dla alergików

Odkurzacz piorący jest zdecydowanie większy, jego zmontowanie i użycie jest bardziej wymagające, więc niestety, ale będziesz używać go rzadziej. Wymaga dużej przestrzeni do przechowywania, przygotowania i wyczyszczenia po odkurzaniu.

Z doświadczenia polecam raz na kilka miesięcy wynająć profesjonalny odkurzacz piorący lub zamówić czyszczenie kanapy i wykładzin. Efekt profesjonalnego urządzenia będzie zdecydowanie lepszy.

Chyba, że jesteś alergikiem.

3. Automatyczny odkurzacz jeżdżący

Mały, okrągły, nie zajmuje dużo miejsca, bezprzewodowy. A co najważniejsze, praktycznie bezobsługowy. Zakres cenowy jest bardzo szeroki, mozna je kupić już od 500 zł do nawet 5000 zł. Wszystko zależy od marki, ale również bardzo często od dodatkowych gadżetów.

Dodatkowe opcje, które mocno podnoszą cenę to m.in. aplikacja mobilna, kreowanie mapy i możliwość wyłączenia poszczególnych stref, planowanie ścieżek sprzątania, stacja do opróżniania zbiornika na kurz i śmieci lub czujniki przed zjechaniem np. ze schodów.

W podstawowych wersjach najczęściej znajdziesz czujniki, automatyczny powrót do bazy ładowania.

Podstawowy najtańszy model po prostu będzie jeździł na ślepo i sprzątał. I to wystarczy, uwierzcie mi te dodatkowe opcje nie są kluczowe w większości przypadków.

Jeden z moich najlepszych przyjaciół, który pomaga utrzymać porządek w domu. O dziwo byłam wyjątkowo sceptyczna i nie kupiłabym sobie go sama. Dostaliśmy go jednak w prezencie. Mieliśmy nawet pomysł go sprzedać, ale dałam mu szansę. Może stąd ta wielka miłość.

Moja miłość to najprostszy model jeżdżący na ślepo z czujnikami, tak aby nie spadł ze schodów. Trochę marzy mi się wersja z mopowaniem, ale poczekam cierpliwie, aż powstanie potrzeba zakupu nowego odkurzacza jeżdżącego.

Czy pojemnik na kurz nie jest za mały?

Nie, jeśli opróżniasz go na bieżąco

Czy warto kupić droższy model?

To zależy jakie masz wymagania i jaki masz budżet. Nam wystarcza podstawowy model. To co musisz robić regularnie to nie tylko czyścić pojemnik na kurz, ale również filtr i kółka, w które lubią wkręcić się nitki i włosy. Jeśli nie zadbasz o odkurzacz to będzie on miał niższą moc i gorzej sprzątał. Niezależnie od ceny modelu.

4. Odkurzacz pionowy bezprzewodowy

Wygodny i szybki w użyciu. Raczej do codziennego odkurzania niż weekendowych dużych porządków. Jeśli jest pod ręką, częściej z niego korzystamy = utrzymujemy większy porządek.

Ceny różnią się dość mocno, również zależne są od mocy, pojemności akumulatora, czyli czasu odkurzania oraz dodatkowych funkcji.

Podświetlenia, dodatkowe szczotki, możliwość konfiguracji w odkurzacz ręczny np. do samochodu lub małych powierzchni.

Według mnie jest to odkurzacz dodatkowy, a nie podstawowy odkurzacz w domu. Szczególnie jeśli posiadasz dywan lub zwierzęta.

W naszym domu bezprzewodowy odkurzacz pionowy pojawił się wraz z rozszerzaniem diety naszej córki Marysi. Mój mąż dzielnie na kolanach sprzątał podłogę po każdym posiłku. W końcu, gdy zaszłam w drugą ciąże postanowiłam kupić odkurzacz pionowy, aby unikać ciągłego schylania się. Korzystamy z niego codziennie, szczególnie w kuchni, w samochodzie i na kanapie.

Możesz pomyśleć, że nie jest to minimalistyczne podejście. Nie wszystko musi być minimalistyczne, to jest akurat praktyczne.

5. Odkurzacz pionowy przewodowy

Zdecydowanie tańsza wersja poprzednika, przy zachowaniu dużej mocy. Jeśli nie masz za dużego budżetu będzie to dobry wybór, szczególnie do małego mieszkania.

Warto przemyśleć, gdzie będziesz go przechowywać, tu przyda się pionowa szafa gospodarcza lub pomieszczenie gospodarcze, chyba że wybierzesz model ze składaną rączką.

Oczywiście, nadal kabel będzie trzeba podłączyć oraz pilnować aby go starczyło w każdym miejscu. Jest to pewien minus.

6. Odkurzacz ręczny przenośny

Dostępne na rynku są również małe odkurzacze przenośne, dedykowane do samochodów lub do zbierania drobnych okruszków w domu. Najczęściej mają niską moc, są tanie i małe – nie odkurzysz nimi podłogi.

Moim zdaniem jest to bardziej bajer niż odkurzacz, i tutaj lepiej poradzi sobie zmiotka z szufelką. Jeśli potrzebujesz takiego przenośnego odkurzacz zainwestuj w odkurzacz pionowy z opcją odkurzacza przenośnego.

Aby odkurzyć samochód, a szczególnie wykładziny w samochodzie potrzebujesz bardzo dużej mocy. Szkoda pieniędzy i produkowania śmieci na takie małe zabawki.

Jaki odkurzacz wybrać? -> moc

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie pomogło Ci podjąć decyzję jakiego odkurzacza potrzebujesz. Teraz pozostaje Ci wybór konkretnego modelu i firmy, a w dzisiejszych czasach te wybory nie są takie proste.

Wiedząc jaki masz przeznaczony budżet na odkurzacz pierwszą selekcję rozpocznij od porównania mocy. To kluczowy parametr, na który powinieneś zwrócić uwagę. Oczywiście, warto wziąć pod uwagę renomowane firmy oraz opinie innych użytkowników.

Jaki odkurzacz wybrać? -> cena

Końcowa cena danego modelu odkurzacza zależna będzie bardzo często od jego dodatkowych funkcji. Dlatego zastanów się, co jest dla Ciebie niezbędne, a z czego możesz zrezygnować, bo i tak tego nie użyjesz.

Specjalna nasadka do samochodu jeśli nie posiadasz samochodu? Niepotrzebne.

To ile chcesz wydać to już bardzo indywidualna kwestia. Jestem zdania, że warto wybrać sprzęt dobrej jakości, który wystarczy na lata. Kupowanie najtańszych rzeczy to często pozorna oszczędność. Ale też nie zawsze. Nasz budżetowy automatyczny jeżdżący odkurzacz świetnie sobie radzi już kilka lat.

Rozwiązanie zagadki – ile mamy odkurzaczy w domu?

No właśnie, czy znasz już odpowiedź? W naszym domu są AŻ 3 odkurzacze. Absolutnie nie minimalistycznie. Ale tak jak już wspominałam, całkowicie praktycznie, więc tutaj minimalizm zszedł na drugi plan.

1. Tradycyjny odkurzacz

Nasz pierwszy odkurzacz, który kupiliśmy już dawno temu. Bezworkowy, mały, z filtrami do alergików, a co najważniejsze dla nas wtedy tani. Nasz budżet tuż po zakupie mieszkania nie był najwyższy, dlatego przy wyborze cena była kluczowym czynnikiem. Oczywiście również moc, a w kolejnym kroku dodatki, takie jak dobre filtry dla alergików, czy fakt że odkurzacz jest bezworkowy. Zdecydowaliśmy się na markę TEFAL, model power cyclonic.

Odkurzacz używamy już ponad 5 lat (od 2018 roku), jest najlepszym wyborem do odkurzania wykładzin na piętrze. Obowiązki odkurzania przejął mój mąż i raz w tygodniu odkurza nim wykładziny oraz dywan w salonie. Mam wtedy pewność, że są one porządnie wyczyszczone.

Oczywiście, wyjęcie go z szafy, rozłożenie, podpięcie do kontaktów (które są teraz zabezpieczone zaślepkami dla dzieci) nie ułatwia sprawy. Dlatego nie jest to nasz codzienny odkurzacz, ale na pewno bardzo ważny sprzęt w naszym domu.

2. Automatyczny odkurzacz jeżdżący

3 lata temu w prezencie dostaliśmy odkurzacz jeżdżący. Jak już wspomniałam, nigdy nie planowałam dodatkowego odkurzacza i nie byliśmy zachwyceni tym prezentem. Przez chwilę pomyśleliśmy nawet o tym, aby go sprzedać, bo po co nam w domu 2 odkurzacze.

Mój mąż był bardzo sceptyczny, ja postanowiłam dać mu szansę. Najpierw podeszłam do niego ostrożnie, bo przecież miał on małą moc, mały pojemnik na kurza, nie był to też markowy odkurzacz, a raczej ten z niższej półki. Więc jak on niby mógłby coś odkurzyć?

Po pierwszym użyciu byłam bardzo zaskoczona ile kurzu i piasku zebrał (mimo, że wydawało mi się iż podłoga jest stosunkowo czysta). Za każdym razem z zaciekawieniem opróżniałam pojemnik na kurz dziwiąc się ile znów zebrał skarbów.

Teraz pracuje dla nas codziennie. Zawsze jak wychodzę z domu włączam go i pozwalam mu wykonać pracę, którą standardowo ja bym musiała wykonać – i to jest jego największa zaleta.

W moim wolnym czasie ktoś za mnie sprząta. Zbiera okruchy z kuchni, piasek z korytarza i kurz, który się gdzieś znów ukrył.

Mam swoją pomoc domową!

Nasz model to odkurzacz iLife V3s Pro, kupiony w cenie 500 zł, co jest jedną z najniższych cen tego typów odkurzaczy na rynku. Jego zalety to brak centralnej szczotki obrotowej, zamiast której jest ssawka, więc wszystkie włosy i sierść nie wkręcają się, a trafiają bezpośrednio do pojemnika. Sam wraca do bazy, jego czas pracy to 2h. Nie da się zaprogramować mu ścieżki, ani wykluczyć stref (jeździ na oślep), ale nam to nie przeszkadza, póki sprząta.

Ma wszystkie czujniki bezpieczeństwa, dlatego nie spadnie na piętrze ze schodów, czy zatrzyma się gdy np. wkręci się w kabel. Posiada również pilot, na którym możemy zaprogramować stałą godzinę sprzątania, dzięki czemu nie musimy włączać go ręcznie. Według mnie jest wystarczający i naprawdę bardzo wydajny, jeśli spojrzymy na cenę.

Czy gdybym wybierała odkurzacz jeżdżący wybrałabym ten sam model? Prawdopodobnie zdecydowałabym się na bardziej znana markę i przeznaczyła min. 1000 zł wybierając model z funkcją mopowania. Wybierając odkurzacz dla mojej mamy postawiłam na odkurzacz Xiaomi, który sprawdza się rewelacyjnie Jednak ten sprzęt mnie nie zawodzi i spełnia swoje funkcję, więc mogę go szczerze polecić w wersji budżetowej.

Aplikacja i połączenie Wifi są ciekawym dodatkiem, jednak jeśli nie jesteś fanem nowych technologii tak jak np. moja mam to i tak nie będziesz z nich korzystać. Więc bez sensu jest za nie dopłacać.

Podsumowując, drugi odkurzacz który pojawił się w naszym domu okazał się być naszym codziennym pomocnikiem, a dzięki niemu mąż może odkurzać raz na 2 tygodnie (ten odkurzacz radzi sobie też całkiem nieźle na wykładzinie).

3. Bezprzewodowy odkurzacz pionowy

Gdyby ktoś mnie zapytał czy polecam odkurzacz automatyczny jeżdżący czy odkurzacz bezprzewodowy pionowy bez wahania poleciłabym mu odkurzacz automatyczny. Zdecydowanie, fakt, że ktoś wykonuje pracę ze mnie w moim wolnym czasie jest dla mnie cenniejszy i ważniejszy.

Jednak zakup naszego 3 odkurzacza podjęliśmy całkowicie świadomie i samodzielnie (tzn. ja, mój mąż był sceptykiem tego zakupu).

Gdy nasza córka rozpoczęła rozszerzanie diety bardzo dużym problemem okazało się sprzątanie po posiłkach. Zdecydowaliśmy się na metodę BLW, czyli podawaliśmy jej kawałki jedzenia do rączki, sama też od początku próbowała też jeść łyżeczką, dlatego jedzenie było wszędzie.

Po posiłku Marysi na kolanach sprzątaliśmy podłogę w salonie i kuchni (w większości był to mój mąż – ja mimo że robiłam to rzadziej zdecydowanie gorzej to znosiłam, będąc w drugiej ciąży).

Wyciąganie tradycyjnego odkurzacza z szafy, wyciągniecie zaślepki z kontaktu, odkurzenie i schowanie odkurzacza było zbyt pracochłonne. Odkurzacz automatyczny jeździł na oślep i zanim zebrałby te konkretne okruszki i śmieci minęłoby pół godziny. Nie lubimy też jak odkurzacz jeździ, gdy jesteśmy w tym samym pokoju.

Stąd pomysł zakupu odkurzacza pionowego bezprzewodowego, który byłby zawsze pod ręką i umożliwił posprzątanie w 2 minuty.

Decyzja zapadła, teraz pytanie jaki odkurzacz wybrać?

Rozpoczęłam poszukiwania. Budżet mieliśmy już zdecydowanie większy, chciałam żeby to był porządny sprzęt, który spełni swoje funkcje i posłuży nam na lata.

I tak straciłam kilka godzin z mojego życia.

Przy wyborze bardzo ważna była dla mnie funkcja możliwości korzystania z tego odkurzacza jako ręcznego przy sprzątaniu samochodu (również ze względu na dzieci w samochodzie, bałagan robi się zdecydowanie szybciej). Szukałam odkurzacza z dobrą mocą oraz dobrym silnikiem. Decyzja zapadła, kupujemy Dysona. Ceny tych odkurzaczy nie należą do najniższych, jednak jakość ich wykonania, silnik, ilość części zamiennych oraz moc ssania zaważyły na mojej decyzji.

Wybierając drogie sprzęty sporo zaoszczędzimy decydując się na niższy model. Najnowsze wersja Dyson V15 to cena ok. 3500 zł. Wybierając wcześniejszy model możemy kupić tak samo dobry odkurzacz w cenie ok. 1500 zł. Postawiliśmy na model Dyson V8. Nie ma podświetlenia kurzu (jak dla mnie zbędny dodatek), ma mniejszą pojemność zbiornika na kurz, ale jest też lżejszy. Czas pracy to 40 min zamiast 60 min, ale to też dla nas nie był powód aby dopłacać 2000 zł. Wszystkie dodatkowe końcówki (do samochodu, mopujące itd. dedykowane są wszystkim modelom, więc nie mamy ograniczeń w rozbudowie funkcjonalności).

Chcesz poznać moje sposoby na łatwe utrzymanie porządku w domu? Przeczytaj wpis „Jak utrzymać porządek w domu”

pozwól, aby Twoje życie stało się łatwiejsze

Jaki odkurzacz wybrać?

Nie jest to tak prosta decyzja jakby nam się wydawało. Aby Ci ją ułatwić przygotowałam to krótkie podsumowanie. Podjęcie decyzji zacznij od:

 1. Zastanów się jakie masz potrzeby (dzieci, zwierzęta, samochód)
 2. Określ swój budżet
 3. Wybierz rodzaj odkurzacza
 4. Wybeirz konkretną firmę i model
 5. Ciesz się łatwiejszym życiem

Jeśli będzie taka potrzeba kup 2 odkurzacze, gdy ułatwi Ci to życie i pozwoli zaoszczędzić czas to na pewno będzie dobra decyzja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *