Przejdź do treści

Jak zacząć używać pieluszek wielorazowych

Jak zacząć używać pieluszek wielorazowych? Jeśli nadal nie wiesz jak się do tego zabrać ten wpis jest dla Ciebie. Byłam w tych samym miejscu, szykując wyprawkę dla Marysi. Bardzo chciałam używać pieluch wielorazowych, ale ciężko było mi znaleźć konkretne informacje od czego zacząć.

Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży jedną z pierwszych decyzji która podjęłam, była ta, że będę pieluchować moje dziecko pieluchami wielorazowymi. Decyzja zapadła zanim poznałam płeć dziecka!

To było tak naturalne, że nie potrafię tego sobie wytłumaczyć. Nie znałam nikogo, kto by pieluchował wielorazowo, ale od początku byłam przekonana, że uda mi się bez żadnego problemu nie tylko dbać o moje dziecko, ale również o środowisko.

Decyzja została podjęta, ale jak się do tego wszystkiego zabrać?

Zapisałam się do grup, czytałam masę informacji, ale nadal nie wiedziałam od czego zacząć.

Jak zacząć używać pieluszek wielorazowych?

1. Wybór systemu pieluchowania wielorazowego

Ok, są systemy? Czyli jest więcej możliwości niż jedna? AIO, SIO, Tetra, otulacze PUL, otulacze wełniane, wkłady bambusowe, coolmax, formowanki, gatki itd. Muszę się przyznać, że na początku sama nie potrafiłam się w tym odnaleźć. Nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi co będzie najbardziej odpowiednie dla noworodka.

Wybór nie jest taki trudny na jaki wygląda. Potrzebne są wkłady chłonne (czyli materiał, który pochłonie jak najwięcej) oraz warstwa zewnętrzna (czyli materiał, który nie spowoduje, aby spodnie zrobiły się mokre).

Wkłady chłonne to najczęściej:

 1. Tetra, składana w dowolny kształt (jest tania i szybko schnie, szczególnie jeśli nie masz suszarki bębnowej),
 2. Wkłady (zszyte kilka kawałków materiałów w postaci długiego języka),
 3. Formowanki (materiał chłonny w postaci pieluszki, idealne pod gatki oraz na noc, gdy wymagana jest wyjątkowa chłonność),
 4. Boostery, tak nazywane są dodatkowe krótkie wkłady, które pozwolą na zwieszenie chłonności pieluszki bez dodatkowej konieczności wymiany wszystkich elementów wielopieluchowej wyprawki.

Wkłady mogą być wykonane z bawełny, bambusa, lnu. Różnią się chłonnością oraz ceną.

Warstwa zewnętrzna to:

 1. Wełna (naturalny materiał, który sam się oczyszcza może być wykorzystany w postaci otulaczy lub gatek),
 2. PUL (to przepuszczalny materiał, najczęściej poliestr laminowany poliuretanem, dostępny jest w wielu kolorach i nadrukach). Mozna kupić otulacze lub zintegrowane systemy z PUL’em jak:
 • AIO – All In One, zintegrowane ze sobą wkłady chłonne oraz warstwa zewnętrzna z PUL’u. zakłada się je tak samo jak normlane pieluszki, są wygodnym systemem, ale też najdroższym,
 • SIO – Snap In One, wpinane wkłady chłonne bezpośrednio do otulacza,
 • Otulacze – to tylko warstwa PUL’u.

Z perspektywy wielopieluchowania Marysi mogę powiedzieć, że najwygodniejszym sposobem pieluchowania noworodka jest tetra + otulacze (polecam wełniane, można uszyć samemu).

Jak zacząć używać pieluszek wielorazowych

Noworodki wymagają bardzo częstej zmiany pieluszek. Przy każdym karmieniu, a nawet i częściej. Tetra jest w tym momencie bardzo wygodna, ponieważ szybko schnie, nawet jeśli nie macie suszarki bębnowej. Otulacze nie wymagają prania co każde przebranie, jedynie, gdy zostaną zabrudzone kupką.

Bardzo polecam wełnę, ponieważ jest to naturalny materiał, który posiada właściwości samoczyszczące. Kaszmirowy otulacz jest tak przyjemny w dotyku, że ubieranie pieluszki to sama przyjemność.

2. Wybór materiału pieluszek wielorazowych

Jak wspomniałam wcześniej wełna jest naturalnym materiałem o cudownych właściwościach i bardzo przyjemnym dotyku dla kaszmiru i wełny merino. Dzięki lanolinie, w pełni naturalnemu tłuszczowi owczemu wełna nie przepuszcza wody. PUL to tworzywo sztuczne, które jest jednostronnie paroprzepuszczalne. Dzięki temu, pupa nie zaparza się, a jednocześnie ciuszki nie zostają zamoczone.

Pierwszy wybór, przed którym stajemy to wełna lub PUL.

W środowisku wielopielo znajdziecie przeciwników oraz akrobatów jednej i drugiej metody

Cudownie opisana przeze mnie wełna ma odpowiednie właściwości tylko dzięki regularnemu lanolinowaniu. To naturalna procedura, która niestety wymaga naszego czasu.

Decydując się na PUL masz gwarancje nieprzepuszczalnej warstwy bez żadnych dodatkowych procedur.

Lanolinowanie nie jest trudne, ale wymaga jednak to minimum zaangażowania od nas. Co wale nie jest straszne. Ani częste.

3. Wybór materiału chłonącego pieluszek wielorazowych

Tutaj mamy znów bardzo duże pole do wyboru. Tetra, bambus, bawełna, konopie, jedwab, polar , mikropolar, welur, itd. Wkłady chłonne, warstwy które ograniczają uczucie mokrej pupy. Mozna się pogubić przy takim wyborze.

Dla każdej początkującej mamy polecam rozpoczęcie przygody z wielopieluchowaniem tetrą. Dlaczego tetra na początek do dobry wybór?

 • Szybko schnie,
 • możemy złożyć ją w dowolny pasujący nam sposób,
 • jest uniwersalna,
 • mamy ją już domu,
 • jest tania,
 • jest ogólnodostępna.

Oczywiście można kupić specjalne gotowe przeszyte wkłady, można też pokusić się o uszycie samemu takich wkładów, o tym opowiem Wam w innym wpisie. Zdecydowanie największym atutem tetry na początku wielopielo jest fakt, że schnie ona najszybciej. A przy częstych zimnach pieluszek to zdecydowanie największa zaleta.

4. Jak prać pieluszki wielorazowe?

To temat, który na początku spędząl mi sen z powiek. Mocno się obawiałam, że przysporzy mi to dużo kłopotów, lub zrobię to neiodpowiednio.

Nie ma się czego bać, bo pranie wielopieluszek to tak naprawdę codzienne pranie.

To co jest konieczne, to zapoznaje się z lista proszków do prania odpowiednich do prania pieluch wielorazowych. Zasady, na podstawie których wybieramy proszki do prania pieluch wielorazowychto:

 • 5-15% związków wybielających na bazie tlenu;
 • TAED aktywator bielenia,
 • <5% mydła

Jeśli proszek nie zawiera TAED musimy pamiętać o dodaniu odkażacza do prania, np.: Nappy Fresh

Czy łatwo używać pieluszek wielorazowych?

Gdy pierwszy raz pomyślałam o wielorazowym pieluchowaniu miałam problem z wybraniem sytemu, Czytałam o różnych opcjach i ich zaletach.

W 99% przypadków wszyscy zaczynają od otulaczy (tzw. team wełna) i tetry. Mleczne kupki można prać w pralce bez zapierania, a tetra jest łatwo dostępna i szybko schnie. Nawet jeśli nie masz suszarki.

Później warto spróbować innych systemów (można skorzystać z pieluchotek) i wybrać swój idealny system.

Nie wiem co może być w tym trudnego. Mamy pralki, specjalne proszki – nic trudnego. To, czego inni nie zauważają to rzadsze wynoszenie śmieci 🙂

Jeśli już wiesz jak zacząć używać pieluszek wielorazowych i interesujesz się minimalistycznym podejściem do wychowania dzieci przeczytaj mój wpis o tym, jak przygotować minimalistyczną wyprawkę dla niemowlaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *