Przejdź do treści

Jak wykorzystać fusy od kawy?

Kawa, to napój który codziennie wypijają miliony ludzi. Naturalne pobudzenie organizmu, delikatny aromat i głęboki smak. Po naszej codziennej przyjemności pozostaje jednak góra fusów. Jak wykorzystać fusy od kawy? Sprawdźcie kilka moich propozycji.

Kupując kawę w ekologicznych opakowaniach zbiorczych nie generujemy dużej ilości odpadów w porównaniu do innych napojów pobudzających. Jednak ilość fusów, którą produkujemy jest za to wyjątkowo duża. Mimo, że jest to odpad organiczny, jeśli nie posegregujemy jej w odpowiedni sposób nie rozłoży się. Mozna jednak fusy poddać recyklingowi i dać im drugie życie.

Przeciętnie każdy Polak wypija rocznie 95 litrów kawy co odpowiada zużyciu 3 kg ziaren

Co zrobić z 3 kg fusów?

Jak wykorzystać fusy od kawy?

  1. Peeling do ciała z fusów od kawy
  2. Posypywanie ulic i chodników zimą fusami od kawy
  3. Dodawanie fusów od kawy do roślin
  4. Pochłaniacz zapachów z fusów od kawy
  5. Fusy od kawy jako pułapka na insekty
  6. Fusy od kawy do mycia zamiast chemii

*Jak zarobić na fusach od kawy?

Jak wykorzystać fusy od kawy?

Jak wykorzystać fusy od kawy?

Odpowiednia segregacja, recykling, a nawet założenie dochodowego biznesu na fusach od kawy. Sprawdźcie jak można je wykorzystać!

1. Peeling do ciała z fusów od kawy

Regularne peelingowanie skóry pozwala na zwiększenie krążenia krwi, pozbycie się suchego naskórka, dokładne oczyszczenie i nawilżenie skóry.

Zamiast decydować się na drogi specyfik z drogerii, który wygeneruje kolejny odpad, możesz zdecydować się na wykonanie peelingu z kawy w słoiczku.

Jedyne czego potrzebujesz to olej np. kokosowy i fusy od kawy. Jest to peeling gruboziarnisty, dlatego najlepiej wykorzystać go do ciała. Do twarzy użyj delikatniejszego preparatu.

2. Posypywanie ulic i chodników zimą fusami od kawy

Zabezpieczenie śliskich powierzchni zimą to obowiązek, dzięki któremu możemy bezpieczniej poruszać się ulicami. Zamiast posypywania chodników solą, która później znajduje się na naszych butach lub piaskiem, możemy w tym celu wykorzystać fusy od kawy.

Jest to powszechnie stosowanie m.in w Krakowie. Brawo!

Wątpliwości o złym oddziałowywaniu fusów na glebę rozwiały badania z uniwersytetu Rolniczego. Dlatego jest to jak najbardziej bezpieczne, a akcja ponawiana jest już kolejny rok.

3. Dodawanie fusów od kawy do roślin

Pewne rośliny bardzo lubią fusy do kawy, z których pobierają dodatkowe wartości odżywcze. Są to m. in składniki takie jak azot, wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i chrom.

Fusy warto wsypać do roślin kwasolubnych takich jak azalie, gardenie czy hortensje oraz storczyki, paprocie, skrzydłokwiaty, kaktusy i anturium.

Ten naturalny nawóz doskonale sprawdzi się zarówno w domu jak i w ogrodzie.

Nasz dom pełen kwiatów, to miejsce w którym odpoczywamy i relaksujemy się. Przestrzeń pełna zieleni na pewno ku temu sprzyja.

4. Pochłaniacz zapachów z fusów od kawy

Jeśli w Twojej lodówce pojawiają się niechciane zapachy w celu ich pochłonięcia możesz wykorzystać fusy do kawy lub sodę oczyszczoną. Wystarczy, że dwie łyżki wsypiesz do małej miseczki i umieścisz w lodówce na 2 dni. Po tym czasie wyjmij fusy z lodówki, aby nie zapleśniały.

Wykorzystując fusy od kawy możesz też w prosty sposób odświeżyć buty, wystarczy że do bawełnianego woreczka wsypiesz 2 łyżeczki fusów od kawy i umieścisz na noc w butach.

Po co kupować sklepowe pochłaniacze przepłacając oraz generując kolejne śmieci?

5. Fusy od kawy jako pułapka na insekty

Z fusów w bardzo prosty sposób możesz przygotować. pułapkę na insekty np. mrówki, karaluchy czy inne insekty. To najbardziej naturalny sposób na pozbycie się mrowisk z ogrodu.

6. Fusy od kawy do mycia zamiast chemii

Jeśli męczysz się z uporczywymi przypaleniami patelni lub garnków do czyszczenia możesz wykorzystać również fusy od kawy. Podziałają one jak peeling i w ten sposób w dużo łatwiejszy sposób usuniesz niechciane zabrudzenia.

Jak wykorzystać fusy od kawy

Mój ulubiony kubek kawy sprawia mi codziennie bardzo dużą przyjemność. Czarna, bez mleka i bez cukru.

Czy Wy też nie wyobrażacie sobie rozpoczęcia pracy od parującego kubka kawy? Moją ulubioną kawę kupuję z lokalnej palarni CafeMia. Sprawdźcie ich wyjątkowe mieszanki.

Kawa – jeden z najbardziej pożądanych surowców na świecie

Analitycy szacują, że wartość światowego rynku kawy przekracza 200 milionów dolarów i ciągle rośnie. Ze względu na coraz większy popyt pojawia się również coraz więcej pomysłów na wykorzystanie fusów od kawy.

Jak wykorzystać fusy od kawy?

Jak zarobić na fusach od kawy?

Firma Rens z Helisnek opatentowała wodoodporne buty, które oddychają. Do ich produkcji wykorzystują 300 gramów fusów od kawy oraz 6 zużytych plastikowych butelek.

Kaffeeform, start-up z Berlina produkuje designerskie kubki i filiżanki do kawy wykorzystując do ich produkcji fusy od kawy oraz ekologiczne biopolimery. Taki kubek recyklingowany idealnie wpisuje się w aktualne trendy kupowania kawy na wynos we własnym kubku.

Te oraz wiele innych pomysłów to tylko inspiracje do tego, aby recyklingować fusy od kawy i ograniczać produkcję śmieci.

Źródła:

https://www.whitemad.pl/krakow-zbiera-fusy-z-kawy-maja-zastapic-sol-do-posypywania-chodnikow/amp/

https://tarnow.naszemiasto.pl/w-krakowie-zamiast-soli-i-piasku-sypia-na-chodniki-fusy-z/ar/c15-8131289

https://www.losgustos.pl/wpisy/fusy_z_kawy_jako_nawoz_do_ogrodu,7#:~:text=Fusy%20z%20kawy%20%2D%20do%20jakich,storczyk%C3%B3w%2C%20czy%20te%C5%BC%20do%20draceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *