Przejdź do treści

Jak wyczyścić czarny zlew?

Utrzymanie porządku w domu na co dzień to wcale nie musi być duże wyzwanie. Wystarczy kilka prostych trików, a Twój dom będzie lśnił czystością i to bez użycia zbędnej chemii. Jak wyczyścić czarny zlew podstawowymi środkami czystości?

Oprócz samego sposobu czyszczenia bardzo ważne jest również to, że nie wykorzystujemy żadnej dedykowanej chemii. Nie ma potrzeby kupowania kolejnej butelki z środkiem czyszczącym czarny zlew. To nie tylko zbędny wydatek, ale również ograniczenie użycia plastiku i zaoszczędzenie przestrzeni w domu.

Czego potrzebujesz aby wyczyścić czarny zlew?

Nie będą potrzebne Ci żadne specjalistyczne środki. Nie musisz kupować kolejnej butelki z specjalnym środkiem przeznaczonym tylko i wyłącznie dla danej powierzchni. Jedyne co będzie Ci potrzebne to:

 • płyn do mycia naczyń
 • gąbka
 • ocet [nie używaj w przypadku zlewu granitowego!]
 • olej [dowlny]
 • miękka szmatka

Lista potrzebnych rzeczy jest bardzo krótka, wszystkie rzeczy znajdziesz w domu. Wcale nie potrzebujesz specjalistycznych środków, aby wyczyścić czarny zlew.

Wystarczą Ci podstawowe rzeczy, które masz w domu i odrobina systematyczności, a szybko zauważysz, że utrzymanie czarnego zlewu w czystości nie jest w cale takie trudne.

Jak używać octu do czyszczenia w domu?

Ocet wymieszaj z wodą w proporcji 1:1 i przelej do butelki z atomizerem (możesz wykorzystać do tego butelkę po zużytym płynie do szyb). Ten środek przyda Ci się jeszcze bardzo często podczas czyszczenia. Jeśli bardzo nie lubisz zapachu octu do butelki wlej ok. 10 kropli ulubionego olejki eterycznego.

Moje ulubione to cytrynowy, pomarańczowy i lawendowy. Bardzo przyjemny jest również klasyczny miętowy olejek.

Do czyszczenia zlewu nie polecam używać mleczka do czyszczenia. Zawiera ono granulki, które mogą spowodować mikrouszkodzenia powierzchni, przez co brud będzie osadzał się częściej, a powierzchnie ulegną zarysowaniu. Bardzo często te zarysowania możecie zauważyć na bateriach.

Jak wyczyścić czarny zlew?

 1. Usuń wszystkie rzeczy z zlewu oraz jego okolic
 2. Wyczyść zlew gąbką i płynem do mycia naczyń
 3. Spryskaj zlew wodą z octem [proporcja 1:1] -> UWAGA! Pomiń ten krok w przypadku zlewów granitowych
 4. Jeśli na baterii pojawia się kamień, możesz położyć w to miejsce ściereczkę nasączoną octem
 5. Spłucz zlew i wysusz go do sucha
 6. Nanieś na zlew warstwę oleju, dzięki której pozbędziesz się białych plam oraz dodatkowo zabezpieczysz powierzchnię

Wykorzystaj dowolny olej, może to być olej roślinny np. rzepakowy, słonecznikowy, kokosowy, oliwa z oliwek lub oliwka. Nie ma potrzeby, żeby był to jakiś specjalistyczny albo drogi olej.

Olejowanie zlewu może być dla wielu zaskakujące, ale to właśnie jeden z głównych elementów czyszczenia czarnego zlewu.

Porady

Bądź systematyczny

Bardzo często piszę o systematyczności. Niektóre proste czynności pozwalają na uniknięcie później długiego szorowania zabrudzonych powierzchni. Tak samo jest również z zlewem.

Jeśli będziesz codziennie wieczorem osuszać czarny zlew ścierką kuchenną (którą później warto wrzucić do prania, takie ściereczki powinniśmy zmieniać codziennie) na zlewie pojawi się zdecydowanie mniej kamienia, a Ty będziesz mógł go czyścić rzadziej.

Nie używaj mleczka do czyszczenia delikatnych powierzchni

Bardzo popularne mleczko do czyszczenia, które znajduje się praktycznie w każdym domu często mogą uszkodzić delikatne powierzchnie np. baterii. Mogą powodować również mikrouszkodzenia, w których dużo łatwiej osadza się brud. Aby uniknąć zarysować wybieraj inne, delikatniejsze środki

Nie używaj ciężkiej chemii do codziennego sprzątania

Aby wyczyścić lekko zabrudzone powierzchnie wcale nie potrzebujesz ciężkiej chemii. Wystarczą podstawowe środki, które znajdziesz w każdym domu. Płyn do mycia naczyń, który poradzi sobie z tłuszczem, ocet, soda, para wodna.

Pomyśl o swoim zdrowiu, oszczędnościach, zmniejszeniu produkcji śmieci. To tylko kilka argumentów, które wskazują za używaniem naturalnych środków do czyszczenia.

Dbaj o czystość ściereczek, które wykorzystujesz do sprzątania

Często zapominamy o tym, żeby zadbać o czystość ścierek, których używamy do sprzątania. Niestety jeśli użyjemy brudnej ścierki nie uzyskamy czystej i świeżej powierzchni.

Wiele osób pewnie potrzebuje silnie zapachowych płynów, ponieważ czują czystość dopiero gdy pachnie. Niestety nie o to tu chodzi. Jeśli dobrze wyczyścimy powierzchnie, żadne zapachy nie będą nam już potrzebne.

Zachęcam do zapoznania się z wcześniejszym artykułem o najgorszych błędach podczas sprzątania oraz jak utrzymać porządek w domu.

Źródło:

https://www.homebook.pl/artykuly/5325/jak-wyczyscic-czarny-zlewozmywak-5-sposobow-na-czyszczenie-czarnego-zlewu

https://www.kernau.com/artykuly/jak-czyscic-czarny-zlew.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *