Przejdź do treści

Jak oczyścić szafę?

Jeśli tak jak ja, masz problem z wyrzucaniem rzeczy – ten wpis jest dla Ciebie. Jak oczyścić szafę, gdy nie możesz pokonać wyrzutów sumienia? Mam dla Ciebie kilka rad, które przeprowadzą Cię przez ten proces.

Im mniej rzeczy posiadamy, tym lepiej nie tylko dla środowiska, ale również dla nas.

Aspekt ekologiczny jest oczywisty:

  • produkujemy mniej śmieci,
  • tworzymy mniej śladu węglowego ograniczając zbędny transport,
  • ograniczamy konsumpcję.

Jaki wpływ ma oczyszczenie naszej szafy dla nas?

  • oszczędność czasu, dużo łatwiej wybrać rano ubrania, gdy mamy ograniczony wybór,
  • porządek i brak chaosu, który daje nam wewnętrzny spokój,
  • oszczędność pieniędzy, ponieważ nie kupisz już zbędnych ciuchów, mając uporządkowaną minimalistyczną szafę.

Dla mnie to wystarczające argumenty, aby zabrać się do pracy. A dla Ciebie?

Jak oczyścić szafę?

Zanim przejdziemy do działania, zatrzymajmy się na chwilę. Nie ma sensu przerzucanie wszystkich ciuchów i butów, jeśli nie jesteś gotowa na to działanie. Mi zajęło to bardzo dużo czasu – szkoda mi było pieniędzy, które zainwestowałam w te ciuchy (mimo, że większość z nich pochodzi z second-handu). Szkoda mi było produkować śmieci, ciągle czułam, że te rzeczy jeszcze mi się przydadzą, że jeszcze je kiedyś ubiorę.

Niestety, jeśli ubrania leżą w szafie od 3 lat to na pewno nie będziesz ich już nosić. U mnie znalazły się perełki, które leżały dużo dłużej. Większość osób mówi o 1 roku, dla mnie to jednak za krótki czas, bo mam dużo sezonowych ubrań, które czasami przeleżą jeden sezon. W takim wypadku nie chciałabym ich wyrzucić. Jeśli przez 3 lata nie ubrałam czegoś, mogę spokojnie… No właśnie, co zrobić z rzeczami, których już nie chcemy?

Ale o tym później. Wróćmy do limitu czasu, który każdy powinien sobie sam ustalić. Jeśli nie masz problemu z wyrzucaniem/oddawanie rzeczy możesz rzeczywiście trzymać się limitu 1 rok. Jeśli jednak tak jak mi sprawia Ci to kłopoty, wyznacz sobie granicę 3 lub jeszcze więcej lat! Dla niektórych zbieraczy 10 lat to może być za mało. Znam takie przypadki 🙂

Podziel szafę na strefy

Nie rób armagedonu i nie wyrzucaj całej zawartości garderoby na środek pokoju. Podziel szafę na strefy i krok po kroku segreguj rzeczy.

Polecam zacząć od dolnej części garderoby tj. spodni lub spódnic, w zależności czego masz mniej.

U mnie to były spodnie. Po remanencie okazało się, że mam tam rzeczy o których nie zdawałam sobie sprawy, bo po prostu o nich zapomniałam. Znalazłam też kilka za dużych i za małych par. Dlaczego?

Podziel ubrania rozmiarami

Szkoda mi wyrzucić te za małe, bo ciągle wierzę, że niedługo się w nie zmieszczę. A te większe hmmm, wiem że miałam takie okresy, że były przydatne. I to jest ok! Tylko wszystko zależy od ilości. Mogę zostawić sobie jedną mniejszą parę i jedną większą, jeśli mam ku temu argumenty. Jesteś właśnie na diecie i planujesz zmniejszyć rozmiar. A może planujesz powiększyć rodzinę i przydadzą Ci się szersze spodnie? Pamiętaj, nie po 10 sztuk.

Nie trzymaj takich samych ciuchów

Masz dwie pary jeansowych szortów? – Odrzuć tę bardziej zniszczoną.

Dwie takie same bluzy sportowe? – Wystarczy jedna. Chyba, że trenujesz codziennie.

3 sukienki granatowe? – wybierz jedną, którą nosisz najczęściej.

Segregujesz, a następnie eliminujesz.

Zasady są proste.

Oczywiście, jeśli prowadzisz sportowy tryb życia przyda Ci się więcej sportowych ubrań. Jeśli ubierasz się na co dzień elegancko do pracy, nie musisz wyrzucać koszul, które często nosisz.

W moim przypadku to były dżinsy. Praktycznie nie noszę dżinsów, a w mojej szafie znalazłam aż 5 par. Jeśli 5 par spodni noszę z częstotliwością raz na 2 miesiące, to zdecydowanie, warto pozbyć się choćby 3 par. Wybrałam najwygodniejsze i najładniejsze.

Wprowadź rotację sezonową w swojej szafie

Robiąc tak gruntowne porządki warto od razu wprowadzić rotację ciuchów i podzielić je ze względu na pory roku. Nie ma sensu trzymać na półkach wakacyjnych sukienek zimą, czy grubych swetrów latem.

Posegregowane nieużywane ciuchy spakuj w worki próżniowe i schowaj na kolejne pół roku. Dzięki temu uzyskach jeszcze więcej przestrzeni w garderobie. Ułatwi Ci to codzienne podejmowanie decyzji w co się ubrać oraz utrzymanie czystości w szafie.

Kupiłam nowe rzeczy, co zrobić z niepotrzebnymi ciuchami?

Jeśli już udało Ci się zminimalizować swoją szafę zapewne masz przed sobą stos albo i stosy niepotrzebnych Ci ciuchów. Zakładam, że jeśli tak długo leżały w Twojej szafie prawdopodobnie nie były bardzo zniszczone. Co zrobić, żeby nie wyrzucać rzeczy których już nie potrzebujesz?

O tym co zrobić z niepotrzebnymi ciuchami przeczytasz w jednym z wpisów mojego dekalogu.

Zanim poukładasz

W szafie zbiera się bardzo dużo kurzu, dlatego jeśli udało Ci się oczyścić szafę z zbędnych ubrań posprzątaj ją. Do sprzątania, szczególnie powierzchni luster i na połysk polecam ścierki z mikrofibry Tupperware. Może macie swoje sprawdzone ścierki z innych firm?

O tych ściereczkach wspominałam już kilka razy i ciągle będę je polecać. Nie zostawiają smug, nie wymagają użycia żadnej chemii i są niezniszczalne. Wystarczy je wyprać i korzystać ponownie.

Zrób porządek w garderobie dzieci i męża

Jeśli udało Ci się uporać z swoją szafą, gratuluję! To ogromny sukces, który mam nadzieję zmieni Twoje życie na lepsze. Teraz warto wykorzystać nowo nabyta wiedzę i umiejętności i wprowadzić zmiany również u dzieci i partnera.

Mój mąż świetnie sobie radzi z utrzymaniem odpowiedniej ilości rzeczy w szafie, to od niego czerpię inspirację. Tak więc u mnie pozostaje tylko zapanowanie nad szafą dzieci.

Jak oczyścić szafę? jak oczyścić szafę,jak oczyscic szafe Decluttering, Dom, Organizacja, Porządki

Nie kupiłam żadnego ciuszka dla mojego dziecka, dosłownie wszystko dostaliśmy w prezencie. Z jednej strony bardzo się z tego cieszę, ponieważ to niesamowita oszczędność. Z drugiej strony, jest tych rzeczy zdecydowanie za dużo. Tak więc i tu wprowadziłam oczyszczanie szafy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *