Przejdź do treści

Dom pełen kwiatów

W każdym domu otaczało mnie dużo kwiatów. Powodują że w naturalny sposób nasze wnętrza są przytulne, powietrze oczyszczone, a my mamy dużo lepszy nastrój. Zamiast zbędnych bibelotów, którymi zastawiamy nasza przestrzeń, kupuję kwiaty, mnóstwo kwiatów! Kwiaty królują w moim domu.

“Mówi się, że człowiek docenia ogród dopiero w pewnym wieku i myślę, że jest w tym trochę prawdy. Ma to chyba związek z wielkim cyklem życia. Niepowstrzymany optymizm młodych roślin po ponurej zimie ma w sobie coś z cudu, można z radością przyglądać się dokonującej się co roku przemianie i temu, jak natura ukazuje różne części ogrodu z ich najlepszej strony.”

(J. Moyes)

Każdy nowy liść, każdy nowy pąk, są ogromną radością i rozpromieniają mnie w 100%. Działa to też w drugą stronę, jak w prawdziwym życiu musimy się zmierzyć z trudnościami, aby później móc cieszyć się pełnią szczęścia.

Bardzo często kupuje kwiaty, których już nikt nie chce – z połamanymi liśćmi, z chorobami, takie które na pewno zostałyby wyrzucone. Jeśli uda mi się je uratować, radość jest jeszcze większa! A kwiaty odwdzięczają się nam – najpiękniejsza hortensja z tegorocznej kolekcji balkonowej, to właśnie ta odratowana.

Rośliny też rozmnażam i wymieniam się sadzonkami – jest wiele kwiatolubnych wśród nas, wystarczy się tylko rozejrzeć!

Jak wyhodować szczęśliwe kwiaty w domu?

Szczęśliwe rośliny rosną w szczęśliwym domu. Tak więc podstawą jest pozytywne nastawienie, radość i dużo dobrej energii. Musimy dbać o nie i je pielęgnować, a wtedy na pewno odwdzięczam się nam pięknymi kwiatami i nowymi liśćmi.

Jest kilka podstawowych zasad, które warto znać w przypadku pielęgnacji roślin, znajdziecie je w poniższej liście.

Zasady pielęgnacji roślin

  1. Zapewnij odpowiednie światło dla swoich roślin.
  2. Zadbaj o temperatura oraz wilgotność.
  3. Dostarczaj regularnie wodę.
  4. Dokarmiaj swoje rośliny (odpowiednimi pierwiastkami np. nawozy naturalne).
  5. Przesadzaj.
  6. Rozmnażaj.
  7. Przycinaj.
  8. Lecz z chorób.

Każdy z aspektów został dokładnie omówiony, wystarczy że klikniesz na wybrany aby przejść do szczegółów.

No i oczywiście musimy poznać rośliny, które zapraszamy do naszego domu. Przeczytajmy skąd pochodzą, co lubią, a za czym nie przepadają. Każda z nich ma inne wymagania odnośnie podłoża, nasłonecznienia i podlewania. Aby ułatwić sobie życie, możemy na początek wybierać rośliny z tej samej grupy pielęgnacyjnej.

Bardzo ważne jest też ich umiejscowienie, niektóre z kwiatów nie lubią być przestawiane i to już może sprawić, że kwiat nie będzie u nas szczęśliwy.

Porady o konkretnych rodzinach roślin, które możemy uprawiać w domu znajdziecie tutaj.

W każdym domu panują inne warunki, dlatego planując nowe rośliny KONIECZNIE musimy zwrócić uwagę na które z nich będą pasowały do naszego wnętrza.


Mieszkanie z północno-zachodnią ekspozycją, taką jaka znajduje się w naszym domu cechuje się bardzo małą ilością światła, które pojawia się tylko letnimi popołudniami. W związku z tym wybieram rośliny cieniolubne, którym będzie u nas dobrze.

Ekspozycja południowa to słoneczne pomieszczenia, do których wybieramy kwiaty światłolubne.

Oczywiście bardzo ważny aspektem są również okna, które warunkują ile światła wpadnie do naszego mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *