Przejdź do treści

Dlaczego warto pić wodę

Podstawą zdrowego odżywiania jest picie wody. Jest to jedna z zasad, którą warto wprowadzić w swoje życie na początku drogi zmian. Dlaczego warto więc pić wodę? Woda korzystnie wpływa na naszą cerę zapewniając jej jędrność i gładkość, sprzyja perystaltyce jelit, a więc usprawnia pracę naszego układu pokarmowego oraz warunkuje nasze dobre samopoczucie oraz pozwala ustrzec się przed wieloma chorobami.

Już minimalne niedobory wody mogą powodować bóle głowy, podwyższoną temperaturę, senność, omdlenia czy złe samopoczucie. Dlatego jeśli tylko źle się poczuję, zamiast łykać od razu środki przeciwbólowe sięgam najpierw po szklankę wody. To sprawdzony sposób, dzięki któremu nie łykamy tabletek przeciwbólowych nagminnie.

Jaką pić wodę?

Jak pić wodę?

W Polsce możemy spokojnie pić wodę kranową, ważne aby przed nalaniem spuścić trochę wody, która stała w rurach. Jeżeli nie jesteście przekonani do picia wody z kranu lub oczekujecie dziecka polecam zakup filtra, który posłuży nam w codziennej przygodzie z piciem wody.

Zdecydowanie odradzam kupowanie wody butelkowanej, która nie rzadko jest gorszej jakości niż ta z kranu, a złe warunki przechowywania mogą doprowadzić do wydzielania się mirkoplastiku, który później spożywamy z wodą. Kluczowy tu jest też sam argument ograniczania plastiku i zmniejszenie ilości produkowanych śmieci w naszym domu.

Butelki wielorazowego użytku

W naszym domu mamy bidony, które zabieramy zawsze wychodząc z domu. Najlepiej szklane, ale mogą być też plastikowe. Warto zwrócić wtedy uwagę na rodzaj plastiku. Biorąc wodę przy każdym wyjściu z domu mam pewność, że nie zapomnę o piciu wody i nie będę musiała kupować drogich butelek z wodą na mieście.

To kolejny krok do zwiększenia swoich oszczędności. Kilka złotych za wodę wydaję się być niewielką kwotą, jednak jak już przemnożymy to na ilość wody wypitej w miesiącu powstanie nam większa kwota. Robiąc porównanie w skali roku będziecie zdumieni ile można oszczędzić wprowadzając tylko jedną zasadę!

W zależności od tego jaką i jak dużo wody pijecie te kwoty mogą się trochę różnić, dlatego najlepiej jak poświęcicie kilka minut i sami sprawdzicie wysokość tej kwoty.

Ile wody pić dziennie?

Dziennie powinniśmy wypić ok. 2 litrów wody. W zależności od płci, wieku, trybu pracy, intensywności ruchu w ciągu dnia i ćwiczeń ta ilość może się zwiększyć. Do tej ilości nie powinniśmy wliczać innych płynów takich jak kawa i herbata, bo to tylko dodatki do dostarczanych płynów dla naszego organizmu.

Mój sposób na wypicie dziennej odpowiedniej ilości wody to napełnienie o poranku litrowej karafki wodą. Stawiam ją w domu lub pracy i w połowie dnia uzupełniam. Piję wodę powoli, małymi łykami nie czekając na wielkie pragnienie. Mam wtedy pewność, że organizm jest stale odpowiednio nawodniony.

Zasady dobrego nawodnienia organizmu

  1. Pij ok. 2 – 3 litrów wody dziennie
  2. Spożywaj duże ilości warzyw i owoców, które również nawadniają organizm
  3. Nie pij słodzonych i gazowanych napojów
  4. Pij kawę i herbatę bez cukru
  5. Pij powoli, małymi łykami równomiernie przez cały dzień. Nawet wtedy gdy nie odczuwasz dużego pragnienia

Jeśli nie lubisz smaku wody lub jeszcze się do niego nie przyzwyczaiłaś/eś można dodać do wody łyżeczkę miody, kilka kropel cytryny lub łyżkę octu jabłkowego. Polecam też picie zakwasu z buraków oraz soków warzywnych i owocowych, oczywiście tych naturalnych. To odpowiednie nawodnienie oraz dodatkowa porcja witaminy i mikroskładników.

Źródła:

  1. Woda – niezbędny składnik diety, dr n. med. Agnieszka Jarosz, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Warszawa 2017
  2. https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/woda-dlaczego-jest-tak-wazna-dla-mamy-i-dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *