Przejdź do treści

Dlaczego warto iść na dietę?

Słowo dieta ma negatywny wydźwięk, nigdy nie kojarzyłam go z czymś dobrym i zawsze unikałam! I choć moim marzeniem, jak i większość kobiet, jest posiadanie idealnej sylwetki, unikałam diety jak ognia i co roku przekładałam swoje postanowienia na rok kolejny. Dlaczego więc warto iść na dietę?

Nie oznacza to, że nie dbałam o to co jem – od zawsze uważałam że odżywiam się zdrowo i dbam o to co ląduje na moim talerzu. Niestety, zawsze miałam niezadowoloną minę gdy wchodziłam na wagę. Głównym powodem jest moja miłość do słodyczy i jak się okazało, brak regularnych posiłków o regularnych porach.

Zdecydowałam się pójść do dietetyczki, gdy zaczęliśmy się starać o dziecko. Wiedziałam, że przygotowanie organizmu do tak dużego wysiłku jest bardzo ważne, a w przypadku moich problemów z hormonami i diagnozą o problemach z zajściem w ciąże, dieta była dla mnie oczywistą koniecznością.

Nie będę Was trzymać w napięciu do końca i od razu powiem, że przed ciążą udało mi się schudnąć 5 kg w 3 miesiące, dostarczyć odpowiednich wartości odżywczych oraz zajść w ciąże od razu. Jestem przekonana, że dieta i zdrowy tryb życia nam w tym pomogły. Jestem przekonana, że przekazanie zdrowych nawyków naszym dzieciom będzie bardzo istotne w ich dalszym rozwoju. Jak to zrobiłam? Podstawą jest trzymanie się tych 10 zasad.

Dieta, czyli zasady zdrowego odżywiania

  1. Pij min 2 litry wody dziennie
  2. Spożywaj 4 posiłki o regularnych porach dnia
  3. Śniadanie zjedz do 1 h po przebudzeniu
  4. Kolację zjedz najpóźniej 4h przed snem
  5. Nie licz kalorii, licz ilość składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany)
  6. Do każdego posiłku spożywaj 250 g warzyw nisko-węglowodanowych
  7. Kupuj produkty ze sprawdzonych, lokalnych źródeł
  8. Ogranicz spożycie pszenicy, przemysłowego mleka krowiego i jego przetworów, tłuszczów trans oraz białego cukru
  9. Nie spożywaj żywności przetworzonej
  10. Nie pij gazowanych i słodzonych napoi

Jak zmieniło się moje życie gdy przeszłam na dietę?

Przejście na dietę było dla mnie nauką siebie i mojego organizmu oraz nauką jak jeść. Nie wiem dlaczego nie uczą tego w szkole, wiemy czym odżywiają się pantofelki i znamy podział komórkowy, ale nie wiemy jak poprawnie odżywić nasz organizm. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych w naszym domu zmieniło nas bardzo pozytywnie.

Mamy dużo energii, nie chorujemy, mamy wysoką odporność, dużo oszczędzamy gotując w domu oraz jemy smacznie i zdrowo. Do zasad powinnam dopisać też wspólne spożywanie posiłków, ma to już zupełnie inny wymiar i wpływ na rozwój relacji. Są to chwile na rozmowy, spojrzenia w oczy i uśmiechy. To bardzo istotne chwile, a co najważniejsze zdarzają się na co dzień!

Dieta nie cud

Konieczne są zmiany nawyków żywieniowych

Spróbujcie powoli wprowadzić w swoje życie kilka z powyższych zasad, nie muszą być to wszystkie zasady od razu! Jeżeli jesteście typem, który preferuje drastyczne zmiany, proponuję od razu wkroczenie do akcji i wprowadzenie diety. Bardzo ważne jest aby znaleźć odpowiedniego specjalistę, czyli takiego który przed wysłaniem wam rozpiski tego co jeść zweryfikuje wasze badania lub ewentualnie je zleci, dowie się o waszych preferencjach, tak aby dieta Wam smakowała i była dla Was przyjemnością, a nie katorgą.

W tym wszystkim nie chodzi tylko o zrzucenie kalorii – to jest najmniejszy problem. Ważne jest wzmocnienie organizmu, dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników i podniesienie jakości swojego codziennego życia. Nie ma to być jednorazowa przygoda, ale związek na całe życie. Długi, pełen powtarzających się schematów, nudny i przewidywalny. Trochę jak w małżeństwie – dlatego warto dodać do niego szczyptę spontaniczności i go po prostu polubić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *