Przejdź do treści

Chleb pszenny na drożdżach

Średnio trudne
50%

czas przygotowania: 15 minut

czas wyrastania: 4 godziny

czas pieczenia: 45 minut

ilość porcji: 20

kcal/porcję: 100 kcal / 30 g

dieta: wege, vegan, lactose free

alergeny: drożdże, gluten

Chleb pszenny na drożdżach

Domowy chleb to wyjątkowy smak, pewność dobrej jakości składników, długi termin do spożycia i cudowny zapach. W tym wpisie znajdziecie dokładny przepis na chleb pszenny na drożdżach. Zapraszam do pieczenia.

Pieczenie chleba jest bardzo przyjemną i satysfakcjonującą formą spędzania czasu w kuchni. Mimo, że dla wielu może się to wydawać trudną sztuką, nie ma się czego obawiać.

Możesz piec chleby na co dzień, w weekendy albo tylko od święta. Za każdym razem zapach chleba będzie robił takie samo wrażenie na wszystkich domownikach. Gorąco polecam domowy chleb – spróbujcie, posmakujcie i przekonajcie się, że nie jest to taka trudna sztuka.

Chleb pszenny na drożdżach chleb pszenny na drożdżach Chleb na drożdżach, Chleby, Kuchnia

Przepis: Chleb pszenny na drożdżach

Chleb

  • 600 g mąki typ 750 [4 szklanki mąki]
  • 10 g drożdży świeżych [1/10 kostki drożdży 100 g]
  • 400 ml ciepłej wody [troszkę więcej niż 1 i 1/2 szklanki]
  • 10 g soli

Akcesoria

  • duża miska
  • waga/szklanka o pojemności 250 ml
  • sitko/kubek do przesiewania mąki
  • mikser planetarny z hakiem [opcja]

Drożdże wymieszaj z 100 ml letniej wody, a następnie dodaj 100 g mąki. Odstaw miskę na ok. 30-60 minut.

Do miski przesiej mąkę i dodaj resztę składników. Wyrabiaj ciasto przez ok. 7 minut, aż ciasto nie będzie kleiło się do rąk i będzie sprężyste. Możesz użyć miksera planetarnego z hakiem lub wyrobić ciasto ręcznie (wtedy wydłuż czas wyrabiania do min. 10 min). Przykryj miskę i odstaw na ok. 2-3 godziny do pierwszego wyrastania.

Jeśli ciasto podwoiło swoją objętość wyjmij je na blat i uformuj podłużny bochenek, przenieś na oprószoną mąką blachę i pozostaw na kolejne wyrastanie ok 1,5 h.

Chleb wstaw do nagrzanego do 220 st. C piekarnika tryb góra dół (spryskaj ściany piekarnika wodą lub wstaw na dnie pojemnik z wodą) i piecz 40-45 minut. Po wyjęciu połóż chleb na kratce, aby odparował.

Jakie drożdże wybrać do pieczenia chleba?

W Polsce bardzo popularne są świeże drożdże dostępne praktycznie w każdym sklepie. To właśnie z nich polecam upiec powyższy chleb. Moim zdaniem nadają lepszego smaku, szybciej tez działają i są łatwiejsze w obróbce.

W sklepach mozna również kupić drożdże suszone. Są one zdecydowanie łatwiejsze do przechowywania i mają dłuższe terminy przydatności. Możemy dodawać je bezpośrednio do maki, ja jednak zalecam zawsze wykonanie zaczynu i sprawdzenie, czy drożdże ruszą.

Zdarzyło mi się kiedyś, że suszone drożdże nie urosły. Zorientowałam się o tym dopiero po wyrastaniu całego chleba, gdy było już za późno.

Dlatego za każdym razem przygotowuje zaczyn, nawet z suchych drożdży.

Jak przygotować piekarnik do pieczenia chleba?

Przed umieszczeniem chleba w piecu musimy nagrzać go do wymaganej temperatury oraz zaparować. Proces parowania jest ważny, szczególnie jeśli chcecie osiągnąć bardziej elastyczny i nawilżony wierzch chleba.

Po umieszczeniu chleba w piekarniku podlega on nadal procesom wyrastania, zaparowanie pomaga w lepszym wyrastaniu, ponieważ wierzchnia warstwa nie spiecze się tak szybko.

Aby naparować piekarnik możemy tuz przed włożeniem chleba spryskać jego ścianki wodą lub umieścić na dnie żaroodporny pojemnik z wodą.

Czy rodzaj mąki ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. To jaką mąkę wybierzemy ma główny wpływ na smak naszego chleba. Jeśli chcesz piec chleby polecam poszukać lokalnego młyna z dobrą mąką. Bo nie tylko typ mąki, ale również jej jakość ma tu kluczowe znaczenie. Jeśli nie masz takiej możliwości mąkę z młyna możesz zamówić również przez Internet z dostawą do domu. Do naszego domu zamawiamy mąkę z Młynów Łowickich dostępną tutaj.

Do upieczenia chleba pszennego na drożdżach polecam wykorzystanie mąki typ 750. Jest ona grubiej zmielona niż standardowa mąką pszenna, która mozna kupić w sklepie. Więcej o typach mąki znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *